Upozornenie na výskyt spamu

Upozornenie na možné spamové e-maily, ktoré môžete dostávať a pravdepodobne ste už nejaké aj dostali. Aby ste sa chránili pred potenciálnymi hrozbami a nežiadúcou poštou, odporúčam vám dodržiavať tieto kroky:

 1. Nikdy neklikajte na podozrivé odkazy
  Ak dostanete e-mail s neznámym odosielateľom alebo podozrivým obsahom, neklikajte na odkazy ani neotvárajte prílohy. Tieto odkazy môžu obsahovať škodlivý kód.
 2. Kontrolujte adresu odosielateľa
  Skontrolujte, či je adresa odosielateľa dôveryhodná. Porozmýšľajte nad tým, či vám nie je podozrivá (často sa objavuje napr. „Generálne riaditeľstvo Policajného zboru SR thibault.lamy@universite-paris-saclay.fr“ ).
 3. Používajte silné heslá
  Zabezpečte svoj mailový účet silným heslom v zmysle smernice rektora 8/2016 a pravidelne ho meňte.
 4. Nevypínajte antivírusový softvér
  Nerušte pravidelné aktualizácie antivírusového softvéru, aby ste mali najnovšie verzie. Pomôže vám chrániť sa pred škodlivým softvérom.
 5. Nevypínajte a ani neodkladajte aktualizácie Windows
  Pravidelné aktualizácie Windows vám taktiež pomôžu chrániť sa pred škodlivým softvérom.
 6. Buďte opatrní

Ak máte akékoľvek podozrenie na spamový e-mail, neposielajte ho ďalej a ihneď ho vymažte.

Ak máte podozrenie na napadnutie počítača vírusom alebo inou hrozbou, bezodkladne kontaktujte oddelenie IT na adrese servis.it(zavináč)szu.sk.

Information pertaining to the creation of email accounts for employees

Dear colleagues,

We would like to inform you that the following is the structure of the email addresses of employees of the SMU as per rector directive no. 8/2016: firstname.lastname@szu.sk Versions such as f.lastname@szu.sk or flastname@szu.sk are marked as nonexistent email addresses. Email addresses cannot contain accents and must be complete. Incomplete email addresses or addresses with accents will not receive emails! And another note: always input a 'subject' - emails without a subject can be marked as spam.

Kontrola SPAMov

Office 365

Na portáli Office 365 pribudla kontrola pošty podozrivej na SPAM. Systém porovnáva automaticky podľa celosvetovo používaných algoritmov obsah správy, prípadne jej podozrivé opakovanie sa. Ak sa mu pošta nepozdáva, posiela Vám z adresy quarantine@messaging.microsoft.com  „Upozornenie na nevyžiadanú poštu:“ a počet nových správ, ktoré sú podozrivé.

Ďalej Vám ponúkne možnosť Uvoľniť správu (správy) do Vašej „Doručenej pošty“, alebo ju (ich) Nahlásiť a poslať na analýzu do Microsoftu.

Chceli by sme Vás pri tejto príležitosti upozorniť na jeden zaujímavý fakt. Ak posielate mail viacerým (väčšinou viac ako 5) adresátom a neuvediete Predmet správy je takýto mail systému podozrivý a môže ho takisto ohlásiť ako SPAM, alebo ho jednoducho nepustiť. Preto je Predmet správy dôležité vypĺňať.